Aktualności

Ostrzeżenia meteorologicznego II stopnia i ALERTU RCB

Ostrzeżenia meteorologicznego II stopnia i ALERTU RCB

  Intensywne burze, miejscami z gradem oraz towarzyszący im wiatr, w porywach do 110-115 km/h – z takim scenariuszem, wg prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, możemy mieć do czynienia we wschodniej połowie kraju. Niebezpieczne zjawiska są przewidywane w pasie od północno-wschodnich, wschodnich, centralnych do południowo-wschodnich województw. W związku z tym, że prawdopodobieństwo ich wystąpienia IMGW ocenił wysoko – 80-85%, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa uruchomił Alert RCB.

Alert RCB –  to nowy SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Wiadomości tekstowe (SMS) są wysyłane tylko w nadzwyczajnych sytuacjach, gdy zagrożone jest bezpośrednio życie i zdrowie. W zależności od zaistniałych okoliczności. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia z którym operatorem zawarliśmy umowę. Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty będą wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Treść Alertu RCB wydanego w dniu 13.06.2019 r.:

Uwaga! Po południu i w nocy (13/06) silny wiatr, burze i grad. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Nie chowaj się pod drzewami. Jeśli możesz, zostań w domu.

Przewidywane porywy wiatru to 110- 115 km/h i stanowią zagrożenie, dlatego:

  • należy usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr;
  • przeparkować samochód w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej był zaparkowany pod drzewami;
  • zamknąć okna i drzwi;
  • pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe.

Należy pamiętać, że burza jest niebezpiecznym zjawiskiem dlatego należy:

  • unikać przebywania pod drzewami,
  • unikać przebywania na otwartej przestrzeni,
  • jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie, jeżeli jesteśmy poza domem;
  • pozostać w samochodzie (jeżeli jesteśmy akurat w podróży) – samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna,
  • rozproszyć się na odległość kilkudziesięciu metrów, jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie – chodzi o to, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Silny wiatr może uszkodzić linie energetyczne, dlatego należny się przygotować na przerwy w dostawie prądu.

O przypadkach, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa należy informować straż pożarną dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 998.

 

 

 

Pozdrawiam

 

Adrianna Grzelak

Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

Starostwa Powiatowego w Kutnie

Tel./fax (24) 355-47-31; (24) 355-47-65 

 

« Powrót