Aktualności
PT KRUS w Kutnie zachęca do korzystania z materiałów prewencyjnych umieszczonych na stronie internetowej Kasy
Jednym z działań ustawowych Kasy jest praca na rzecz zapobiegania wypadkom przy
Data Opublikowania: 02/04/2020
Czytaj więcejInformacja dot. Słupków granicznych pasa drogowego dróg krajowych i autostrad
W załączeniu pismo z dnia 24.03.2020 r. znak O.Ł.Z-11.51.1.2020.mj dot. Słupków granicznych pasa drogowego dróg krajowych i autostrad
Data Opublikowania: 01/04/2020
Czytaj więcejInformacja dot. stwierdzania własnoręczności podpisu lub daty zawarcia na umowie dzierżawy
SZANOWNI MIESZKAŃCY !
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa określonymi w ustawie z dnia 14 lutego 1991r. Prawo o notariacie, Wójt Gminy nie ma podstaw do stwierdzania własnoręczności podpisu na zawieranych przez mieszkańców umowach dzierżawy. Poświadczenia własnoręczności podpisu zgodnie z art. 96 może dokonać tylko notariusz, z wyjątkiem niektórych czynności określonych w przepisach szczególnych wydanych na podstawie art. 101 ww. ustawy.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości w sprawie sporządzania niektórych poświadczeń przez organy samorządu terytorialnego i banki w miejscowościach, w których nie ma kancelarii notarialnej z dnia 7 lutego 2007 r., do poświadczania własnoręczności podpisu jest upoważniony wójt, jedynie na:
- pismach upoważniających do odbioru przesyłek i sum pieniężnych oraz dokumentów z urzędów i instytucji;
- oświadczeniach stwierdzających stan rodzinny i majątkowy składającego oświadczenie;
oraz:
- do poświadczania pozostawania osoby przy życiu lub w określonym miejscu, w celu otrzymania emerytury, renty lub innych świadczeń z ubezpieczenia społecznego.
Wówczas poświadczenie własnoręczności podpisu sporządzone na podstawie tego rozporządzenia wywołuje takie same skutki jak gdyby poświadczenia dokonywał notariusz.
W świetle powyższego poświadczenie własnoręczności podpisu na umowie dzierżawy nie zostało uregulowane we wskazanych przepisach, a co za tym idzie nie ma podstawy prawnej do poświadczenia własnoręczności podpisu i taka czynność nie miałaby mocy prawnej.
Nie ma również możliwości delegowania tych uprawnień na innych pracowników Urzędu Gminy. Są to szczególne uprawnienia Wójta. Uwierzytelnienie podpisu przez Wójta w innych przypadkach niż określone w przepisach nie będzie miało waloru urzędowego poświadczenia podpisu. Jednocześnie poświadczenie podpisu przez innego pracownika
z upoważnienia Wójta nie będzie urzędowym poświadczeniem podpisu.
Wójt Gminy Bedlno
Józef Ignaczewski
Podstawa prawna:
1. Ustawa z 14 lutego 1991 r. – Prawo o notariacie (Dz. U. z 2019 r. poz. 540 z późn. zm.)
2. Rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 7 lutego 2007 r. w sprawie sporządzania niektórych poświadczeń przez organy samorządu terytorialnego i banki (Dz. U. nr 27, poz. 185).
Data Opublikowania: 31/03/2020
Czytaj więcejInformacja dotycząca instalacji OZE
W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19 oraz uzyskanymi informacjami z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi termin składania ankiet dotyczących instalacji OZE zostaje przesunięty do 20 kwietnia 2020r.
Data Opublikowania: 31/03/2020
Czytaj więcej