Aktualności
Program „Mój Prąd” – założenia szczegółowe
Ministerstwo Energii we współpracy Ministerstwem Środowiska przygotowało program dofinansowania instalacji fotowoltaicznych w Polsce „Mój Prąd”. Program został ogłoszony 23 lipca 2019 r. przez Premiera Mateusza Morawieckiego w trakcie wspólnej konferencji z ministrami energii i środowiska – Krzysztofem Tchórzewskim i Henrykiem Kowalczykiem.
Głównym celem programu jest zwiększenie produkcji energii z mikroźródeł fotowoltaicznych, a jego budżet to 1 mld złotych. Dofinansowanie obejmuje do 50% kosztów instalacji i wynosi nie więcej niż 5000 zł. Wsparciem mogą zostać objęte instalacje o 2-10 kW mocy zainstalowanej. Program skierowany jest do gospodarstw domowych.
Termin ogłoszenia naboru i początek przyjmowania wniosków planowany jest na przełom sierpnia i września 2019 roku.
Nabór wniosków będzie prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej NFOŚiGW.
Poniżej przedstawiamy szczegółowe założenia przygotowanego przez Rząd programu:
Informacje o nowym programie Mój Prąd udzielają doradcy z Wydziału Projektu Doradztwa Energetycznego NFOŚiGW: https://doradztwo-energetyczne.gov.pl/
Data Opublikowania: 05/08/2019
Czytaj więcejKrajowa Administracja Skarbowa przestrzega przed nielegalną sprzedażą napojów alkoholowych na imprezach plenerowych
Okolicznościowe imprezy plenerowe, bardzo popularne w niektórych regionach kraju często goszczą wystawców lub sprzedawców napojów alkoholowych. Doświadczenia lat ubiegłych pokazują, że wśród nich znajdują się również ci nieuczciwi, którzy wykorzystując brak wiedzy, a często naiwność uczestników imprezy, oferują do sprzedaży bimber i inne nielegalne napoje alkoholowe. W Polsce produkcja, posiadanie i obrót bimbrem, jak i napojami alkoholowymi w postaci np. nalewek zawierającymi bimber – jest nielegalna (bez względu na ilość i przeznaczenie).
Istnieje również niebezpieczeństwo oferowania do degustacji, konsumpcji lub sprzedaży „napojów alkoholowych” zawierających szkodliwy dla zdrowia skażony alkohol etylowy (tzw. spirytus techniczny), który organoleptycznie jest nieodróżnialny od spirytusu spożywczego, w tym również bimbru. Środowiska przestępcze wykorzystują społeczną akceptację bimbru. Oferując do sprzedaży swój wyrób, który faktycznie zawiera alkohol skażony – zachęcają klienta informując, że np. bimber „pochodzi z własnej, domowej produkcji”, że nalewkę „ wyprodukowano zalewając owoce z własnego ogródka bimbrem własnej roboty” albo, że „owoce zalano spirytusem kupionym w sklepie”. Innym sposobem odwrócenia uwagi i czujności klienta jest zapewnienie, „że spirytus pochodzi z gorzelni i jest taki sam, jaki można kupić w sklepie “, „spirytus załatwił kolega, który pracuje w gorzelni itp. W celu podniesienia atrakcyjności oferowanych napojów oraz wzbudzenia zaufania klientów – często nazywają je wyrobami regionalnymi.
Data Opublikowania: 05/08/2019
Czytaj więcejNajlepsze Ekosołectwo Województwa Łódzkiego
Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego serdecznie zaprasza wszystkie sołectwa z terenu województwa łódzkiego do wzięcia udziału w konkursie na Najlepsze EKOSOŁECTWO.
Data Opublikowania: 25/07/2019
Czytaj więcejWOJEWÓDZKA KARTA RODZIN WIELODZIETNYCH
Program pn. „ Wojewódzka Karta Rodzin Wielodzietnych przyjęty został w dniu 27 sierpnia 2013 roku przez Sejmik Województwa Łódzkiego, zakłada wspieranie rodzin wielodzietnych poprzez wprowadzenie dla nich systemu ulg i uprawnień oferowanych zarówno przez instytucje samorządu województwa łódzkiego , w tym przez instytucje kultury, edukacji , sportu ,turystyki , zdrowia, jak i prywatnych partnerów, oraz firmy działające w branży spożywczej, przemysłowej i gastronomicznej.
Kartę mogą otrzymać rodzice lub opiekunowie dzieci zamieszkałych pod wspólnym adresem na terenie województwa łódzkiego ( przy czym do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego w związku małżeńskim) , mających na utrzymaniu troje lub więcej dzieci w wieku do 18 roku życia lub 25 roku życia w przypadku gdy dziecko uczy się lub studiuje, lub bez ograniczeń wieku w przypadku dzieci posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności bądź całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. Karta wydawana jest bezpłatnie na okres 36 miesięcy .
Aby móc uzyskać zniżki u partnerów Programu, należy posiadać Wojewódzka Kartę Rodzin Wielodzietnych, o wydanie której, po złożeniu stosownego wniosku, rodzina winna ubiegać się w siedzibie Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi , ul. Snycerska 8, będącego Koordynatorem Programu.
Wszystkie informacje odnoszące się do Wojewódzkiej Karty Rodzin Wielodzietnych , w tym Regulamin, wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami i aktualny katalog ulg, znajdują się na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego www.lodzkie.pl oraz Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi www.rcpslodz.pl
Informacji zasięgnąć można także telefonicznie u pracownika Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi pod numerem 42/203-48-67 .
Data Opublikowania: 19/07/2019
Czytaj więcejSpecjalistyczne Centrum Pomocy
W Łodzi ruszyło, pierwsze w Polsce Specjalistyczne Centrum Pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem.
Od dnia 15 lutego Fundacja Subvenio rozpoczyna w Łodzi realizację projektu: „ Specjalistyczne Centrum Pomocy” dla osób pokrzywdzonych przestępstwem. Do korzystania z usług Centrum zapraszamy osoby pokrzywdzone przestępstwem z terenu całej Polski. Centrum jest współfinansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.
Osoby zgłaszające się do Centrum i zakwalifikowane do udziału w programie mogą otrzymać szeroko pojętą pomoc psychologiczną (w postaci konsultacji i spotkań interwencyjnych z psychologiem oraz sesji terapii krótko jak i długoterminowej), konsultacje psychiatryczną, pomoc w zakresie rehabilitacji w postaci usług rehabilitanta w domu pacjenta oraz dofinansowanie przy kupnie leków poza refundacją NFZ, w tym także wyrobów medycznych, niezbędnych w procesie powrotu do zdrowia lub łagodzących skutki przestępstwa.
Oferujemy także możliwość skorzystania z dopłat przy korzystaniu z konsultacji lekarskich u najlepszych w Łodzi specjalistów, przyjmujących także w placówkach komercyjnych, jeśli konieczność konsultacji wynika z zaistniałego przestępstwa.
Istnieje także możliwość wyjazdu do sanatorium ze znaczną dopłatą lub nawet całkowitą refundacją pobytu, poza kolejką w NFZ, jeśli pobyt ma łagodzić skutki przestępstwa.
W ramach programu, możemy pomóc w zakupie wyposażenia mieszkania lub sprzętu AGD, jeśli ma to bezpośredni związek z zaistniałym przestępstwem i łagodzi lub niweluje jego skutki.
Centrum mieści się w Łodzi, przy ul. Rewolucji 1905 r. nr 52 w Łodzi, recepcja w pok. G03 (budynki Akademii Humanistyczno - Ekonomicznej), pracuje w godzinach:
poniedziałek, wtorek - godziny 10 - 20
środa, czwartek, piątek - godziny 8 - 18.
W tych samych godzinach czynny jest telefon centrum, nr 514 025 546
Projekt” Specjalistyczne Centrum Pomocy” realizowany jest w latach 2019- 2021.
W 2020 roku uruchomimy obiekt centrum, w którym będą się mieściły gabinety rehabilitacyjne, medyczne oraz psychologiczne. Wprowadzimy także możliwość korzystania z domowych wizyt psychologów.
Wszystkie usługi świadczone w ramach Specjalistycznego Centrum Pomocy są bezpłatne.
Data Opublikowania: 18/07/2019
Czytaj więcej