Aktualności
02 maja 2019 roku (tj. czwartek) - URZĄD GMINY BĘDZIE NIECZYNNY
INFORMACJA
INFORMUJE SIĘ, IŻ W DNIU
02 maja 2019 roku (tj. czwartek)
URZĄD GMINY
BĘDZIE NIECZYNNY.
Wójt Gminy
Józef Ignaczewski
Data Opublikowania: 29/04/2019
Czytaj więcejInternetowe Konto Pacjenta
Ministerstwo Zdrowia wraz Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia w ramach projektu udostępniło w maju 2018 r. usługę dla obywateli – Internetowe Konto Pacjenta (IKP).
IKP jest internetową aplikacją dostępną pod linkiem https://pacient.qov.pl/, dzięki której w łatwy, szybki i bezpieczny sposób można odnaleźć informacje o swoich danych medycznych, które dotychczas były rozproszone w różnych miejscach. Aplikacja jest w trakcie rozwoju, ale już teraz dzięki niej można odebrać i zrealizować e-receptę, a następnie między innymi weryfikować historię zrealizowanych recept mając tym samym dostęp np. do dawkowania jakie zalecił lekarz czy do wykazu zakupionych w ostatnim czasie leków.
Logując się do IKP mamy również dostęp do historii swoich wizyt, za które zapłacił Narodowy Funduszy Zdrowia, a w przypadku rodziców również do analogicznych danych dla swoich dzieci. Za pomocą tej aplikacji można wypełnić ankietę zdrowego stylu życia i dowiedzieć się o możliwości skorzystania z wybranych programów profilaktyki zdrowotnej.
To tylko część funkcjonalności, a praktycznie z każdym kwartałem jest ich coraz więcej. Wkrótce w IKP będzie można sprawdzić m.in. swoje deklaracje lekarza, pielęgniarki lub położnej podstawowej opieki zdrowotnej.
Internetowe Konto Pacjenta to internetowa aplikacja, dzięki której w łatwy, szybki i bezpieczny sposób odnajdziesz informacje o swoich danych medycznych. Dzięki IKP w jednym miejscu znajdziesz:
- informacje o receptach i skierowaniach wystawionych dla Twoich bliskich,
- informacje o wysokości kwot podlegających refundacji dla poszczególnych produktów leczniczych oraz udzielonych Ci świadczeń w ramach NFZ.
Internetowe Konto Pacjenta daje Ci szereg nowych możliwości:
- otrzymanie recept niezbędnych do kontynuacji swojego leczenia bez konieczności wizyty u lekarza,
- otrzymanie recept od pielęgniarki lub położnej zarówno po osobistym badaniu jak i po konsultacji telemedycznej, na odległość.
- upoważnienie innej osoby do dostępu do Twoich danych medycznych lub informacji o stanie Twojego zdrowia.
… a już wkrótce w łatwy sposób sprawdzisz i pobierzesz swoją pełną dokumentację medyczną
Jak uzyskać dostęp do Internetowego Konta Pacjenta w 3 prostych krokach?
- Załóż Profil Zaufany – jeżeli jeszcze go nie posiadasz
- Zaloguj się do Internetowego Konta Pacjenta za pomocą Profilu Zaufanego
- Masz już dostęp do wszystkich funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta
Pamiętaj, że logowanie do IKP poprzez Profil Zaufany, gwarantuje pełne bezpieczeństwo Twoich danych.
Co oznacza termin „e-zdrowie”?
E-zdrowie to wykorzystanie najnowszych technologii informatycznych w celu wspomagania działań w dziedzinie ochrony zdrowia. Aktualnie w Polsce funkcjonuje wiele systemów e-zdrowia, które oferują niepełny i wyrywkowy dostęp do ważnych dla pacjenta informacji.
Celem wdrażanych rozwiązań w ramach e-zdrowia jest przede wszystkim ułatwienie pacjentom dostępu do historii i przebiegu ich leczenia, uproszczenie procesu uzyskiwania informacji oraz ograniczenie biurokracji z tym związanej. Dzięki Internetowemu Kontu Pacjenta, rozproszone dotychczas dane medyczne, będą dostępne w jednym miejscu.
Data Opublikowania: 24/04/2019
Czytaj więcejTargi Rolne AGROTECHNIKA 2019
Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach zaprasza na organizowane przez nasz ośrodek XXVII Targi Rolne AGROTECHNIKA 2019 w terminie 27 i 28 kwietnia 2019 roku.
Data Opublikowania: 24/04/2019
Czytaj więcejInformacja dla rolników zajmujących się produkcją pierwotną
Bedlno, dn. 23.04.2019 r.
RiOŚ.8031.1.2019
Rolnicy z terenu gminy Bedlno
W związku z pismem Państwowego Powiatowego Inspektora sanitarnego w Kutnie znak PPIS/HŻ/BA/079/886/2019 z dnia 12 kwietnia 2019r. w załączeniu przedkładam informację dla plantatorów i punktów skupu owoców i warzyw oraz wymagania dla podmiotów zajmujących się produkcją pierwotną w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywności na wszystkich etapach tej produkcji.
Przypominam, że rolnicy zajmujący się produkcją pierwotną, którzy nie zarejestrowali się dotychczas w Powiatowym Inspektoracie Sanitarnym w Kutnie, powinni złożyć właściwy wniosek w przedmiotowym Inspektoracie. Zgodnie z art. 61 i art. 63 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2018r. poz.1541 ze zm.) podmioty działające na rynku spożywczym prowadzące produkcję pierwotną (obejmującą produkty pochodzenia roślinnego przeznaczone do spożycia przez ludzi, nie na pasze i jako materiał siewny) obowiązane są złożyć wniosek o wpis do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. W związku z powyższym do złożenia wniosku zobowiązani są rolnicy produkujący np. burak cukrowy, zboża przeznaczone na mąkę lub inne produkty spożywcze, rzepak przeznaczony na olej jadalny, warzywa, owoce.
Wzór wniosku znajduje się w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2007r. w sprawie wzorów dokumentów dotyczących rejestracji i zatwierdzania zakładów produkujących lub wprowadzających do obrotu żywność podlegających Urzędowej kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej – załącznik nr 2 (Dz. U. z dnia 15 czerwca 2007 r. Nr 106, poz. 730). Do wniosku dołącza się: kopię dokumentu nadania NIP -u oraz kopię zaświadczenia o wpisie do ewidencji gospodarstw rolnych z ARiMR. Wniosek wraz z załącznikami należy złożyć w Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Kutnie, ul. Kościuszki 14 99-300 Kutno.
Zgodnie z art. 103 i 104 cytowanej ustawy, kto prowadzi działalność w zakresie produkcji lub obrotu żywnością bez złożenia wniosku o wpis do rejestru zakładów lub o zatwierdzenie zakładu i wpis do rejestru zakładów podlega karze pieniężnej, którą wymierza w drodze decyzji właściwy państwowy wojewódzki inspektor sanitarny.
Wójt Gminy Bedlno
/-/ Józef Ignaczewski
Data Opublikowania: 24/04/2019
Czytaj więcejInformacja dla plantatorów i punktów skupu owoców i warzyw
W związku ze zbliżającym się sezonem zbioru owoców i warzyw, Główny Inspektor Sanitarny przypomina:
Podmioty prowadzące produkcję pierwotną produktów pochodzenia roślinnego oraz podmioty prowadzące sprzedaż bezpośrednią tych produktów obowiązane są złożyć wniosek o wpis do Rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgodnie z art. 61 i art. 63 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia. W trakcie uprawy, zbioru, magazynowania i transportu owoce i warzywa narażone są na pojawiające się zagrożenia, które musi brać pod uwagę i im zapobiegać każdy, kto produkuje, skupuje lub przetwarza te produkty. Szczególnie niebezpieczne są zagrożenia mikrobiologiczne (takie jak patogenne bakterie i wirusy), gdyż owoce i warzywa często spożywane są na surowo, bez obróbki cieplnej odpowiedniej do wyeliminowania zagrożenia. Spożycie produktów zakażonych patogennymi mikroorganizmami może prowadzić do zatruć pokarmowych, a także poważnych komplikacji zdrowotnych. Główne źródła patogennych mikroorganizmów w owocach i warzywach to stosowane w trakcie uprawy: zanieczyszczona woda, gleba, nawozy, ścieki, a także ludzie, którzy pracując w styczności z owocami i warzywami, jednocześnie są nosicielami patogenów. Podstawowe zasady zapobiegania zakażeniom mikrobiologicznym owoców i warzyw obejmują:
– ścisłe przestrzeganie zasad higieny wśród osób zajmujących się pozyskiwaniem i przetwarzaniem owoców i warzyw;
– zapewnienie wszystkim pracownikom produkcji i przetwórstwa owoców i warzyw dostępu do toalet stałych lub przenośnych odpowiednio zaprojektowanych w celu zapewnienia higienicznego usuwania odpadów i zanieczyszczeń, gwarantujących brak możliwości przeciekań do wód gruntowych w pobliżu plantacji;
– stosowanie do uprawy, w tym nawadniania i rozcieńczania środków ochrony roślin (pestycydów) oraz nawozów wyłącznie wody wolnej od patogennych mikroorganizmów (nie może być zanieczyszczona fekaliami lub wymiotami). Należy zwrócić uwagę na źródło pochodzenia wody oraz sposoby i warunki jej dostarczania;
– egzekwowanie obowiązku mycia rąk przed przystąpieniem do pracy, zawsze po skorzystaniu z toalety oraz w innych sytuacjach, gdy mogło dojść do zanieczyszczenia rąk;
– zalecane jest stosowanie czystych rękawiczek jednorazowych oraz odzieży ochronnej ograniczających do minimum bezpośredni kontakt człowieka z produktem;
– bezwzględne przestrzeganie zakazu pracy osób z objawami takimi jak: biegunka, wymioty, temperatura, kaszel, żółtaczka;
– zapewnienie czystości i odpowiedniej jakości stosowanych pojemników, naczyń do zbioru;
– opracowanie procedury dotyczącej mycia i dezynfekcji zanieczyszczonych powierzchni;
– przeprowadzanie systematycznych szkoleń dla pracowników w zakresie higieniczno-sanitarnym;
Ponadto, należy pamiętać, że każdy pomiot działający na rynku spożywczym musi potrafić zidentyfikować odbiorcę swoich produktów, a także dostawcę, od którego otrzymał środek spożywczy. Istotne jest zachowanie dokumentów, na podstawie których identyfikacja dostawców i odbiorców będzie możliwa. Informacje dotyczące dostawców i odbiorców muszą zostać przekazane na żądanie właściwych władz.
Główny Inspektorat Sanitarny, ul. Targowa 65, 03–729 Warszawa
Data Opublikowania: 24/04/2019
Czytaj więcej